Zioła moczopędne są niezastąpione w przypadku obrzęków spowodowanych brakiem ruchu, fatalną dietą z dużą ilością sodu czy zmianami hormonalnymi w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Napary i odwary wyraźnie zwiększają ilość wydalanego moczu i szybko przynoszą ulgę, dodając lekkości i smukłości ciężkim nogom i sylwetce.
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)
Wyciągi z pokrzywy zwiększają eliminację chlorków, mocznika i szkodliwych produktów przemiany materii. Przetwory z pokrzywy obniżają ciśnienie krwi, co wynika z działania moczopędnego i rozkurczowego na mięśnie naczyń krwionośnych. Bogata w witaminy i sole mineralne roślina poprawia przemianę materii.
Rdest ptasi (Polygonum aviculare)
Wodne wyciągi z rdestu zwiększają ilość wydalanego moczu, a wraz z nim jonów sodu, chloru i mocznika. Zawarta w zielu rozpuszczalna krzemionka działa ochronnie na drogi moczowe i chroni je przed tworzeniem się kamieni moczowych.
Nawłoć pospolita (Solidago virga-aurea)
Stosuje się ją w stanach zapalnych dróg moczowych oraz pomocniczo w kamicy moczowej i nadciśnieniu. Zawarte w przetworach nawłoci flawonoidy działają silnie moczopędnie i odtruwająco. Ziele nawłoci wchodzi w skład moczopędnych powidełek dla dzieci.
Na ogół stosuje się mieszanki ziołowe, w skład których wchodzą surowce o różnych właściwościach. Nie tylko usuwają nadmiar wody, ale działają bakteriobójczo, przeciwzapalnie i rozkurczowo na układ moczowy. Co więcej, zastosowane pomocniczo w kuracji antybiotykowej skutecznie przeciwdziałają nawrotom choroby.
Jeśli artykuł się państwu spodobał, zapraszam do zapoznania się z ofertą na
https://www.lekinatury.pl/pl/porady/ziola-moczopedne.html